תרגום של פעם מול תרגום של היום

Internet concept with laptop and digital planet

אם תשאלו חברות תרגום, העתיד מזמן כבר פה והוא מחולל מהפכה של ממש.

כבעליה של חברת תרגומים, הרבה מלקוחותיי עוסקים בתחומים שהשתנו כליל בשנים האחרונות, בעקבות הקדמה הטכנולוגית חסרת התקדים ששטפה את העולם. אך גם תחום התרגום המקצועי עבר תהפוכה.

קשה להשוות את התרגום של פעם אל מול עולם התרגום של היום. מדובר בתחום ששינה את פניו לחלוטין. לפני עידן גוגל, תוכנות תרגום ומילונים מקוונים, מתרגמים עבדו בעיקר עם מילונים עבי כרס רגילים. העבודה הייתה יותר סיזיפית, יותר מסובכת ולקחה יותר זמן. התרגומים הועברו ללקוחות בפקס או בדואר. כתוצאה מכך, פחות אנשים עסקו בתרגום – אך מי שעסק בכך היה מקצועי לעילא. התוצרים היו לרוב ברמה הגבוהה ביותר שיש. בימים עברו, תרגום איכותי היה הסטנדרט המקובל, ולא הסטנדרט שרק הטובים מגיעים אליו.

כיום, מלאכת המתרגם הרבה יותר קלה. מתרגם מקצועי נעזר בתוכנות תרגום מקצועיות ובמילונים מקוונים, ומסוגל לספק עבודה מהירה באיכות מאד גבוהה. כתוצאה מכך, ישנן כיום הרבה יותר חברות תרגום בשוק. העולם הפך להרבה יותר גלובלי, והביקוש לתרגומים שונים נמצא בעלייה עקבית. אך בעוד שרמת התרגום לא ירדה בקרב אנשי המקצוע המיומנים (מקצוענים תמיד יישארו מקצוענים), מתרגמים רבים אינם עומדים בסטנדרט האיכות של פעם. במילים אחרות, הסיכויים "ליפול" עם חברת תרגומים או מתרגם עצמאי הינם גבוהים יותר מפעם.

בבואו לבחור חברת תרגומים, לקוח הדורש תרגום רפואי, תרגום שיווקי, תרגום טכני, תרגום עסקי, תרגום משפטי או כל תרגום אחר, חייב לשים לב לדברים הבאים:

  • ניסיון: במידה שחברת התרגומים קיימת שנים רבות, עוד לפני מהפכת האינטרנט או מתחילתה, אזי שמדובר בפלוס ענקי. אין זה מעיד על חברה מיושנת. נהפוך הוא: מדובר בחברה שהשכילה לעבור אדפטציה לזמנים משתנים ולברוא את עצמה מחדש.
  • המלצות: יש לבקש תמיד לעיין בדוגמאות תרגום ובהמלצות מלקוחות קיימים. לעולם אל תבחרו "על עיוור". תוודאו שהדוגמאות וההמלצות הינן עדכניות.
  • מקצועיות: תרגום רפואי ייעשה תמיד על ידי מתרגם המתמחה בתחום הרפואי ומתמצא בטרמינולוגיה הרלוונטית. כנ"ל לגבי תרגום משפטי. כנ"ל לגבי תרגום טכני. ככה זה אמור לעבוד.

בהצלחה בבחירת חברת תרגומים המותאמת לצרכיכם! אנו כמובן עומדים לרשותכם. אמנם הפסקנו להשתמש במילונים הישנים שעל המדפים, אבל אנחנו עדיין מחויבים לאותו תרגום איכותי, שפעם ניתן היה למצוא בכל מקום. כיום, יש לחפשו קצת יותר בזהירות.

תגובות

כתיבת תגובה